COTON DE TULÉAR

Coton Angels From Dolce

Chovatelská stanice COTON ANGELS FROM DOLCE

O plemeni

Bavlníkový pes z Madagaskaru a jeho původ

      Cotonek je nazýván „Bavlníkový pes z Madagaskaru”. Jak název napovídá, původním domovem tohoto psíka byl ostrov Madagaskar. Své pojmenování „bavlníkový” získal patrně tím, že se pohyboval nejvíce v okolí bavlníkových plantáží a jeho srst je podobná bavlníkovému rounu – chmýří, jenž je hlavním vývozním artiklem tohoto ostrova.

      Délka srsti je cca 8 cm. Její struktura a barva je podobná plodům bavlníku - bílá se žlutavým až hnědým nádechem, v mládí tmavší, a toto zbarvení se objevuje i na uších. Odtud tedy jméno „coton”. Srst nelíná, ale potřebuje pravidelné česání a kartáčování.

      Zjevem je to malý, drobný pejsek, kulatých tmavých očí a inteligentního pohledu. Získal titul antidepresivní pes a je doporučován lidem, žijícím ve stresových situacích. Má rád též společnost dětí. Je oddaný svému pánovi a jeho lásku umí dokonale oplácet. Váha u psa je 4-6kg, u fenky 3,5-5kg. Je to společenské plemeno a je zařazeno do třídy IX FCI.

      Protože cotonek pochází z madagaskarského města Toliara (francouzsky Tuléar), jeho druhým názvem je „de Tuléar”. Plemeno Coton de Tuléar se může pyšnit svým titulem „Královský pes”. Jsou zde ovšem dva rozpory o tom, jak tento titul získal. Buď mu byl udělen u španělského královského dvora, kde mohl být údajně vyšlechtěn, a nebo mu byl udělen francouzskou šlechtou, která žila na Madagaskaru v době kolonizace ostrova někdy v 18.století. Cotonka prý mohli vlastnit pouze prominentní obyvatelé Madagaskaru a pro prosté lidi byl udělen zákaz vlastnit tyto psíky.


Povahové rysy

      Povaha psů plemene Coton de Tuléar je jedním z nejdůležitějších charakteristických znaků plemene. Vytrvalost, chytrost, mrštnost, věrnost, přizpůsobivost..... Další z důležitých vlastností, kterou získal během jeho života v divoké přírodě Madagaskaru, je vlastnost rychlého běžce. Tím musíme vyvést z omylu každého, kdo si myslí, že cotonek je typický „gaučák”. Psi tohoto plemene jsou veselé povahy, vyrovnaní a velmi přívětiví k ostatním psům i lidem. Jsou schopni dokonale se přizpůsobit každému životnímu stylu.

      Jak jsme se již zmínili: díky své povaze si získal titul „Antidepresivní pes”. Získal jej velice oprávněně, a to hlavně kvůli své lásce k dětem a lidem a především pro svoji věrnou povahu. Obvykle si nevybírá jen jednoho příslušníka rodiny jako svého pána, ale jeho pánem je rodina celá. Svou temperamentní a živou povahou ocení procházky přírodou a umí ji využít i při hrách doma. Miluje čerstvě napadený sníh.
      Je báječným rodinným psem, který je připraven kdykoliv ke hrám. Respektuje i jiná zvířata žíjící v domácnosti. Je velice bdělý, ale není zbytečně uštěkaný. Ke svému štěkotu ho vede spíše jeho pud hlídače. Pro svou velikost je ideálním společníkem do městských bytů.
      Je výborný k výcviku agility a v této disciplíně je velice úspěšný hlavně ve Finsku a Rakousku. Na jednu stranu je klidný, mírný, ale na stranu druhou, temperamentní a sportovní pes. Proto ho ve Francii používají v dětských domovech, v ústavech pro postižené děti a dokonce i v domovech pro staré a opuštěné lidi jako společníka. Je psem vhodným pro Canisterapii.

      Je tedy samozřejmé, že se cotonek řadí mezi společenská plemena, ale pozor! Jak už jsme řekli, není to žádný gaučák!!! Pro svou učenlivost začíná vynikat i v nové disciplíně, která se jmenuje „Tanec se psem”. Asi by jste to do něj neřekli, ale tento chomáček vaty umí chodit po zadních a předvádět různé skopičiny, že i odpůrci psů roztávají. Má výborný orientační smysl a svými kousky Vás dokáže rozesmát. V souvislosti s jeho povahou mu lidé začali říkat “Malý komediant”. Ale přezdívek si tento psík získal více: např. v sousednímu Slovensku ho nazývají bavlnka, u nás bavlníček.


Výchova

      Výchova psa Coton de Tuléar se obejde bez křiku a tvrdosti. Jeho povahové rysy Vám umožní cotonka vychovávat i klidným hlasem. A když výchovu pojmete jako napínavou hru, máte vyhráno. Je celkem poslušný, takže nebývá problémem a nestává se, když cotonka přivoláte, aby k Vám nepřiběhl. S výchovou by se mělo začít již ve štěněcím věku a měl by s ní začít už chovatel.


Péče o srst

      Srst potřebuje pravidelné česání a kartáčování. Hlavně po procházkách například v lese, kdy se do srsti zamotají úlomky větviček, jehličí atd. Pokud se Vám cotonek ušpiní, stačí srst řádně prokartáčovat a i tím se srst pročistí.
      Nevyžaduje časté koupání. Ale pokud už je potřeba cotonka vykoupat, používáme šampony pro dlouhosrsté a bílé psy a před koupáním musíme srst vždy řádně vyčesat. Při kartáčování používáme rozčesávače převážně ve spreji, které jsou určené pro dlouhosrstá plemena. Po koupání musíme vždy ošetřit srst kondicionerem opět pro dlouhosrstá plemena. Abychom docílili žádaného efektu, měla by být srst vysušena vždy fénem, avšak nepoužíváme horký vzduch. Srst se neupravuje zásadním střihem jako je obvyklé například u plemene Bichon á poil Frisé a nebo Pudl. Spíše jde o úpravy vytvarování srsti na tlapkách atd.
      Svou srstí se cotonek zařazuje mezi plemena, která netrpí línacími obdobími. A proto je potřeba ve věku, kdy se mění srst ze štěněcí na dospělou, kartáčovat velice často, abychom dopomohli její výměně. V tomto věku je to nejhorší období, ale když to překonáme, máme vyhráno.